Рік за кордоном — безцінний досвід, отриманий в Університеті Південно-Східної Норвегії.
 
    Моє навчання проходило в період з вересня 2017 по червень 2018 року. Для мене, як для людини, яка до цього не перетинала кордон нашої держави, це було дійсно хвилуюче, оскільки за короткий проміжок часу мені потрібно було отримати сертифікат з англійської мови, зробити закордонний паспорт і підготувати велику кількість паперів для вступу, а також отримати після цього всього візу. Не зважаючи на всі труднощі, підготовчі матеріали було досить швидко зібрано та підготовано.
 
    По приїзду до місця призначення, нас зустріли та провели до наших будиночків, де ми провели ці два семестри. Це навіть складно назвати гуртожитками, оскільки в вашому розпорядженні є власна кімната, а кухня та санвузол спільні, досить просторі та комфортні. Груп таких будиночків від SSN є близько п’яти. Ціни, рівень комфорту та розташування стосовно університету можна обрати на сайті під час реєстрації на навчальний семестр, але якщо вас буде направлено декілька осіб, то все ж краще домовитися і подавати заявки одночасно, оскільки вірогідність проживання в одному будинку, або навіть спільному блоку зростає. Ми, наприклад, попали всі в один будинок, окрім одного, який подавав документи пізніше, але все одно жив поруч через декілька будинків.
 
    Хочу зауважити, що всі з нас отримали гранти на навчання, але в перші декілька місяців, поки ви не отримаєте свій ідентифікаційний номер та рахунок у банку (все потрібно робити самостійно), вам потрібно близько 15000-20000 грн, які бажано покласти на рахунок міжнародної банківської картки, оскільки знайти тут пункт обміну валюти досить важко, а розрахуватися карткою можна де завгодно. Це необхідно тому, що за умовами контракту проживання ви повинні заплатити за 2 місяці наперед за гуртожиток, доки ви не отримаєте банківський рахунок і картку куди будуть нараховані кошти стипендії, вам будуть давати готівку, але вона дуже швидко закінчується в перші місяці (оскільки потрібно купити немало продуктів, засобів для прибирання, столові прилади, якщо ж попередні орендарі не залишили чайник, мікрохвильову піч та каструлі/сковороди, все це відповідно треба купувати самому), тому для комфортного існування — це моя порада. Гранту в майбутньому буде вистачати на життя повністю і всі витрачені гроші повернуться.
 
    В перший тиждень у вас буде досить багато екскурсів по університету та знайомств з іншими іноземними студентами, вступні промови від ректору університету та адміністрації, які є дуже інформативними, тому необхідно бути на всіх заходах, які будуть вам надіслані на електронну пошту та прописані в програмі заходів, яку ви отримаєте після реєстрації по приходу в університет вперше. Вся важлива інформація та анонси будут публікуватися на сайті університету та відображені на вашій власній сторінці, тому заглядати туди потрібно постійно. Взагалі, електронна пошта, а особливо звичайна пошта у Норвегії є дуже популярною та використовуваною, тому готуйтеся до отримання великої кількості листів.
 
    Після тижня по приїзду та звикання до нових умов починаються лекції, на яких майже з самого початку буде відомо дату написання іспиту та обов’язкові елементи навчання, які потрібно виконати для так званого «допуску» до нього. Всі навчальні матеріали будуть в вашому додатку Canvas, де також буде докладний розклад навчального процесу, аудиторії та час занять, дуже зручно.
 
    Саме ж навчання вимагає від вас зацікавленості та самоорганізації, оскільки все залежить лише від вашого сумлінного ставлення до навчання та своєчасного опублікування необхідних Assignments у відповідні папки конкретного предмету. Це і є ваші самостійні та контрольні роботи, які ви готуєте вдома або ж в бібліотеці. До речі начальний корпус оснащений всім необхідним для комфортного перебування та навчання: зручні аудиторії з проекторами, комп’ютерні класи, в яких ви можете користуватися своїм профілем для навчання, бібліотека, спортзал, навчальні кімнати, які можна резервувати для групових чи індивідуальних занять, дві їдальні, навіть душові кімнати. Як такого контролю відвідування лекцій немає, у випадку хвороби чи інших непередбачуваних обставин не варто перейматися, багато викладачів публікують відеозаписи своїх лекцій у Canvas, де відповідно є і текстовий чи презентаційний вигляд матеріалу, який у вільному доступі весь час.
 
    Екзамени проходять під чітким контролем та без будь-яких допоміжних матеріалів, окрім калькулятора (це було в нашому випадку, оскільки було обрано такі курси). Процедура дуже схожа на іспит IELTS, який попередньою ви будете проходити до поїздки, спочатку досить хвилююче і по-новому, але потім взагалі не переймаєшся. Результати також публікуються в Інтернеті і окремо ви отримуєте повідомлення на електронну пошту, що результат зареєстровано – перейдіть для перегляду, близько двох тижнів потрібно для перевірки кожного.
 
    Вільного часу для самореалізації вистачає, саме місто вашого перебування досить нудне, але інколи проходять концерти та фестивалі, паради. Оскільки ви будете мати residence permit, то поїхати до Європи на вихідні чи свята взагалі не проблема. Студентське життя насичене постійними заходами від університету, де можна чудово провести час та знайти нові знайомства. Вже після першого місяця ви відчуєте як покращаться ваші знання з англійської мови, досвід спілкування має дуже суттєву роль у цьому процесі. За містом є дуже багато різноманітних гір, фіордів та просто місць з неймовірно чарівною красою, де ви можете відпочити, половити рибу.
Підсумовуючи, я дуже вдячний за нагоду навчання, яка мені випала, безумовно це досвід, який гартує в вас цілеспрямованість, організованість, відповідальність, самостійність та найголовніше досвід ділового спілкування іноземною мовою.
 
    Я рекомендую всім, у кого випала така можливість, їхати та навіть не вагатися стосовно вашого вибору, це залишиться у вашій пам`яті назавжди, а чудова розвинена країна та привітні люди змінять ваше світосприйняття.
 

 

Footwear online