Для мене це була вже друга поїздка по програмі академічної мобільності. Перший досвід я отримав під час навчання на магістратурі, тоді я провів два повноцінні семестри навчання паралельно в КПІ ім. Ігоря Сікорського та Університеті Південно-Східної Норвегії. Коли ж випала нагода для підвищення якості написання свого дисертаційного дослідження вже під час науково-дослідного навчання в аспірантурі, я не вагався ані миті. Детально про особливості студентського життя я вже виклав у попередньому відгуку. Головні зміни прийшлися на метод відвідування університету та процес навчання.
 
Ото ж, під час першої зустрічі з новим науковим керівником в приймаючому університеті мене познайомили з викладацьким складом департаменту, після чого заслухали мою наукову пропозицію та напрямок роботи. В процесі обговорення мені підказали викладачів та аспірантів, які працюють/досліджували даний напрямок. Наукового керівника вам призначають ще до вильоту, тож намагайтеся якомога детальніше та чіткіше описувати тему та напрямок свого наукового дослідження, тоді ви зможете отримати необхідну кваліфікаційну підтримку від найбільш близького до цього напрямку наукового співробітника.
 
Процес наукового дослідження в Україні є досить складним, оскільки доступність до сучасних наукових баз та публікацій, нажаль, практично відсутня, що дезорієнтує в правильності вибору направленості вашої тематики, оскільки дуже багато питань вже було досліджено багатьма науковцями. Але в Норвегії трохи інша ситуація, в них є досить сучасна та єдина база університетів по країні, з якої можна отримати доступ (лише з мережі інтернет навчального закладу) до всіх можливих наукових журналів, видань та баз даних, архівів дисертаційних робіт та публікацій. Це дало можливість набагато ширше та докладніше розкрити, для себе в першу чергу, проблематику обраного напрямку дослідження.
 
Щотижня я зустрічався зі своїм науковим керівником, під час дискутування по знайденому та обробленому важливому матеріалу статей інших авторів, він допомагав мені у формуванні плану подальших дій для написання дисертації. Паралельно мав змогу відвідувати аспірантські читання, був учасником (слухачем) на захисті Ph.D, був учасником презентацій аспірантів підготовлених до захисту робіт та іншого роду самоврядування. Хотів би також зазначити, що я отримав особистий кабінет для написання своєї дослідної роботи та безвідмовну допомогу зі сторони викладачів, вони дуже зацікавлені допомогти. Загалом було проведено аналіз та роботу з близько 200 роботами по напрямку дослідження (книжки, статті та журнали).
 
Окремо можна виділити момент написання наукової статті, в них немає такої неадекватної вимоги до кількості написаних статей за кожен рік досліджень, стаття – це дійсно якісно підготований матеріал, з викладом нових ідей та результатів твоєї роботи. Враховуються і колаборації з іншими аспірантами. Три статті за 3-4 роки навчання це прекрасний результат твоєї роботи.
Щодо дозвілля, незважаючи на дійсно великий об’єм роботи, прогулянки та невеликі подорожі по мальовничим сусіднім містечкам дадуть вам відпочити та набратися нових сил і ідей. Ви не прив’язані до робочого кабінету, маєте змогу працювати абсолютно у вільному графіку, тим більше що багато моментів можна вирішувати з керівником дистанційно, дуже велику любов вони мають до електронної пошти. Вже за декілька тижнів ви самі зрозумієте, як правильно розпоряджатися своїм часом.
 
Резюмуючи, я дуже вдячний нашим викладачам, за підтримку та встановлення ділових відносин з іноземними університетами. Це цінний досвід у житті та величезний поштовх у роботі над вашою дисертацією, оскільки ви займаєтеся виключно науковим пошуком та написанням дисертаційного дослідження, вас нічого і ніхто не відволікає – бездоганні умови для отримання якісного результату. Що хотілося б додати, плануйте таке навчання виключно після закінчення обов’язкових курсів навчання (перші два роки навчання в аспірантурі), тоді ви полегшите свою роботу, роботу вашого куратора в приймаючому навчальному закладі, будете мати чітке представлення і суть проблематики дослідження та план написання вашої роботи, а приймаюча сторона вам необхідно у цьому допоможе.
 
 

Men Shoes - Originals pink